top of page

Zapraszamy na bezpłatny program badań kolonoskopowych

Badania wykonywane są w ramach "Programu wczesnego wykrywania raka jelita grubego wśród mieszkańców powiatu brodnickiego". Nasza placówka wykonuje te badania najnowocześniejszymi kolonoskopami dostępnymi na rynku. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach RPO województwa kujawsko-pomorskiego na lata 2014-2020.

Kto może wziąć udział w badaniach?

Projekt skierowany do osób zamieszkałych na terenie powiatu brodnickiego:

  • w wieku 55-64 lat niezależnie od obecności objawów klinicznych, które otrzymały imienne zaproszenie do udziału w programie,

  • w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego,

  • w wieku 40-65 lat, które mają krewnego I stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego - pod warunkiem, że w przeciągu ostatnich 10 lat nie wykonywały badania kolonoskopii lub mają objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego – OBOWIĄZKOWA DO WYPEŁNIENIA ANKIETA. Po zweryfikowaniu ankiety oddzwonimy i poinformujemy o ew. zakwalifikowaniu do badania z podaniem terminu.

Na czym polega badanie?

Kolonoskopia to badanie polegające na oglądaniu wnętrza jelita grubego. Doodbytniczo do oczyszczonego jelita, wprowadzany jest specjalny giętki wziernik zakończony kamerą – kolonoskop. Dzięki niemu możliwe jest zbadanie prawidłowości funkcjonowania całego dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Kolonoskopia trwa zwykle 15-30 minut. Każdy Pacjent musi zgłosić się do placówki z osobą towarzyszącą, aby po badaniu miał zapewnioną opiekę osoby bliskiej.

Badanie może być wykonane w znieczuleniu.

Przeciwwskazania do badania:

  • zaostrzenia chorób zapalnych jelita grubego (wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Leśniowskiego i Crohna),

  • ostre zapalenie uchyłków jelita,

  • zapalenie otrzewnej,

  • podejrzenie perforacji (pęknięcia) przewodu pokarmowego,

  • ciężkie choroby serca (na przykład świeżo przebyty zawał serca, niestabilna choroba niedokrwienna, zdekompensowana niewydolność serca),

  • zaawansowane choroby płuc przebiegające z dusznością, niewydolność oddechowa,

  • ciąża II i III semestr,

  • świeżo przebyty zabieg operacyjny w obrębie jamy brzusznej i/lub miednicy,

  • duży tętniak aorty brzusznej.

Sposób przygotowania do badania:

Dokładnie obejrzenie jelita od środka wymaga perfekcyjnego oczyszczenia go z resztek pokarmowych. Osiąga się to stosując odpowiedni lek przygotowany i zastosowany zgodnie z instrukcją. Prawidłową reakcją na preparat będą częste wypróżnienia, pod koniec treścią płynną, klarowną, o zabarwieniu żółtym.

Trzeci i drugi dzień przed badaniem – odpowiednia dieta

Dieta lekkostrawna bez świeżych owoców, warzyw, ciemnego pieczywa i innych produktów z dużą zawartością błonnika. Nie należy spożywać w żadnej postaci owoców i warzyw pestkowych, takich jak winogrona, pomidory, kiwi, truskawki oraz pestek, siemienia lnianego i maku. Pestki i nasiona mogą przykleić się do powierzchni jelita i utrudniać ocenę w trakcie badania.

Dzień przed badaniem

Można zjeść lekkie śniadanie (dieta lekkostrawna z wyłączeniem wyżej wymienionych produktów). Przyjmowanie preparatu przeczyszczającego rozpoczyna się w południe - należy tak zaplanować czas, aby móc od tego momentu do chwili badania pozostać w pobliżu toalety.

W dniu badania

1.Na czczo (bez żadnego jedzenia), można pić wodę niegazowaną (chyba że badanie jest wykonane w znieczuleniu, wówczas można pić wodę tylko do minimum 4, optymalnie 6 godzin przed badaniem).

2. Stale przyjmowane leki można w tym okresie przyjąć popijając 1-2 łyżkami wody.

3. Po zakończeniu badania zalecana dieta lekkostrawna

Jeśli pojawi się dyskomfort - wzdęcia, kurczowe bóle brzucha - należy zastosować Espumisan (3x2tabl.) lub No-Spa (3x1tabl.).

UWAGA: Wszystkie informacje trzeba skonsultować z lekarzem


Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page